19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСлавјанка Петровска влегува на местото на Оливер Спасовски !!

Славјанка Петровска влегува на местото на Оливер Спасовски !!

Славјанка Петреска е новата пратеничка која доаѓа на местото на Оливер Спасовски кој претходно поднесе оставка од пратеничката функција поради тоа што е предложен за министер за внатрешни работи. Мандатот на Петреска беше верификуван вечерва во Собранието.

Собранието продолжува со работа со констатирање на оставките и на останатите пратеници кои треба да бидат дел од извршната власт. Констатирана е оставката на Мила Царовска, а претходно беа констатирани оставките и на Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Љупчо Николовски.

Останува да бидат констатирани оставките уште на Никола Димитров, Јагода Шахпаска и Насер Нуредини.

Собраниските седници се одржуваат без присуство на ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алтернатива и Алијанса за Албанците.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...