22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаРасфрланите маски може да предизвикаат еколошка катастрофа која ќе трае со децении.

Расфрланите маски може да предизвикаат еколошка катастрофа која ќе трае со децении.

Неправилното отстранување на маските за еднократна употреба може потенцијално да стане проблем што ќе трае со децении.

Носењето маска е задолжително во многу земји низ целиот свет. Точно е дека, дури и пред да станат задолжителни, отстранувањето на хируршките маски предизвикуваше проблеми и на копно и во вода. Неодамна, дури 70 отфрлени маски се пронајдени на плажа во Хонг Конг, долж 100 метри. На Медитеранот, наводно,  биле видени како лебдат како медузи.
Секој ден на социјалните мрежи и во медиумите, наидуваме на стотици пораки за тоа како да се носат маските, а има многу малку што ни објаснуваат како да ги отстраниме или да ги рециклираме, пишуваат група автори од Универзитетот во Портсмунд за The Conversation.

Прочитајте го целиот текст на порталот „Арт кујна“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...