23.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Расфрланите маски може да предизвикаат еколошка катастрофа која ќе трае со децении.

Расфрланите маски може да предизвикаат еколошка катастрофа која ќе трае со децении.

Translate (Eng):[gtranslate]

Неправилното отстранување на маските за еднократна употреба може потенцијално да стане проблем што ќе трае со децении.

Носењето маска е задолжително во многу земји низ целиот свет. Точно е дека, дури и пред да станат задолжителни, отстранувањето на хируршките маски предизвикуваше проблеми и на копно и во вода. Неодамна, дури 70 отфрлени маски се пронајдени на плажа во Хонг Конг, долж 100 метри. На Медитеранот, наводно,  биле видени како лебдат како медузи.
Секој ден на социјалните мрежи и во медиумите, наидуваме на стотици пораки за тоа како да се носат маските, а има многу малку што ни објаснуваат како да ги отстраниме или да ги рециклираме, пишуваат група автори од Универзитетот во Портсмунд за The Conversation.

Прочитајте го целиот текст на порталот „Арт кујна“.

РЕКЛАМА
- Реклами -