18.8 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Вака изгледа манастирот во Лешок по 'прославата' на денешниот празник Голема Богородица.

Вака изгледа манастирот во Лешок по ‘прославата’ на денешниот празник Голема Богородица.

Translate (Eng):[gtranslate]

Секоја година традиционално во Лешочкиот манастирски комплекс се празнува денешниот празник Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица.

Празни шишиња од пиво и вино, пластични чаши, лименки, хартивчиња распослани на сите страни. Таква била денешната слика во дворот на манастирот. Ѓубре имало оставено и на гробот на Кирил Пејчиновиќ, пренесува „360 степени“.

 

РЕКЛАМА

 

Тетовци рекле дека ѓубрето најверојатно е оставено од претходната вечер, кога вообичаено се собираат помлади на ден пред празникот.

 

 

Одбележувањето на овој празник во Лешочкиот манастирски комплекс „Пресвета Богородица и свети Атанасиј Велики“ досега претставуваше најмасовен црковно-народен собир.

 

- Реклами -