22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВака изгледа манастирот во Лешок по 'прославата' на денешниот празник Голема Богородица.

Вака изгледа манастирот во Лешок по ‘прославата’ на денешниот празник Голема Богородица.

Секоја година традиционално во Лешочкиот манастирски комплекс се празнува денешниот празник Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица.

Празни шишиња од пиво и вино, пластични чаши, лименки, хартивчиња распослани на сите страни. Таква била денешната слика во дворот на манастирот. Ѓубре имало оставено и на гробот на Кирил Пејчиновиќ, пренесува „360 степени“.

 

 

Тетовци рекле дека ѓубрето најверојатно е оставено од претходната вечер, кога вообичаено се собираат помлади на ден пред празникот.

 

 

Одбележувањето на овој празник во Лешочкиот манастирски комплекс „Пресвета Богородица и свети Атанасиј Велики“ досега претставуваше најмасовен црковно-народен собир.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...