19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОтец Петровски: Господине Филипче Господ да ве благослови, да не бевте вие...

Отец Петровски: Господине Филипче Господ да ве благослови, да не бевте вие немаше никој да не прими во болница бидеjќи ”немало место”

Министерот Венко Филипче уште еднаш го покрива срамот на вработените во болниците. 28-годишната Драгица која е мајка на две малолетни деца веќе подолг период се соочувала со болничка голгота, при што или не сакале да ја прегледаат или немало термини за нејзе или пак бил исполнет капацитетот во болниците. Драгица со силни болки била приморана да се лечи сама во домашни услови иако една преврска ја чинело близу 1600 денари. Благодарение на Отец Петровски и министерот Венко Филипче оваа голгота за скоро ќе заврши бидеќи Драгана и Отец Оливер се на пат за Скопје каде што Дргана ќе биде примена да се лекува во болнички услови.

Па еве јавно ќе го запрашеми и ние министерот зошто и до кога ќе функционира здравството со пријатели? Ако не познаваш некој термини за тебе нема, или системот во тој момент не работи !!!

Во целост ви го прикажуваме статусот на Отец Петровски:

Браќа и сестри!!! Само што се слушнавме со министерот Венко Филипче кој реагираше навистина многу брзо. Драгана ќе биде сместена на Клинички центар се до нејзиното целосно опоравување. Поаѓаме за Куманово да ја однесеме оваа Мајка во лечилиштето!!!
Министре ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, мој поклон за вас!!! Бог да ве благослови и награди за вашето човекољубие со здравје, радост и успех!!!
Благодарност до СИСТИНА кои исто така ја понуди својата помош!!!
Благодарност и поклон до земја и до секој од вас за безрезервната поддршка!!! Бог да ве благослови и награди сите!!!
Драгана е 28 годишна мајка на две дечиња кои имаат 5 и 2 години… Боледува од Кронова болест, но и страшна рана (не сум лекар, но мислам дека е гангрена) на левата нога. Живее со огромни болки и се лекува во домашни услови затоа што (замислете!!!) нема доволно капацитети да биде примена на болничко лекување. Таа е целосно изнемоштен од болките и не е во состојба да станува од кревет… Нашата хуманитарна организација вчера ја посети Драгана и благодарение на наш поддржувач од Германија купи преврски за три дена, но…
Лекувањето во домашни услови е невозможно финансиски (за три преврски дневно се потребни над 1600 денари), но и од практични причини (преголем болка, дури и при најнежен допир). Оваа мајка не може да си ги прегрне децата од болки… А нашата држава не е во состојба да помогне!!!
Простете, но вие сте ДОЛЖНИ веднаш да реагирате и да и помогнете на оваа наша сестра!!!
Венко Филипче, дали ќе дозволите да продолжи агонијата на оваа жена? Дали ќе преземете нешто за таа да може да го продолжи својот живот и да ги израсне своите деца? Или ќе ја игнорирате и ќе ја оставите со нејзините болки?
Покажете и докажете дека навистина ја почитувате Хипократовата заклетва и реагирајте веднаш!!!
Ве молам, споделувајте и означувајте ги сите кои можат да помогнат!!!
Видеото е со вознемирувачка содржина!!!

Posted by Oliver Petrovski on Вторник, 25 август 2020

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...