24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Брјот на заболени од Ковид-19 се намали: Денес се регистрирани 39 нови...

Брјот на заболени од Ковид-19 се намали: Денес се регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19 и 4 починати

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-7, Куманово-3, Прилеп-8, Тетово-2, Струга-2, Гостивар-11, Гевгелија-2, Кочани-2, Кратово-1, Свети Николе-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравен пациент од: Скопје-6, Штип-21, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Гостивар-6, Гевгелија-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Виница-2, Кичево-4.

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Куманово (43г и 66г), двајца од Скопје (71г и 77г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

РЕКЛАМА

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14330, бројката на оздравени пациенти е 11062, на починати е 600, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2668. Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5901, активни 854

• Куманово 1471, активни 378

• Дебар 252, активни 84

• Штип 1134, активни 148

• Прилеп 463, активни 115

• Тетово 1210, активни 163

• Струга 562, активни 60

• Велес 270, активни 31

• Битола 203, активни 39

• Охрид 337, активни 34

• Кавадарци 182, активни 80

• Гостивар 789, активни 237

• Гевгелија 51, активни 29 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 65, активни 21

• Крива Паланка 46, активни 17

• Радовиш 42, активни 6

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 145, активни 29

• Пробиштип 80, активни 14

• Демир Хисар 60, активни 16

• Македонски Брод 71, активни 18

• Пехчево 18, активни 12

• Берово 57, активни 48

• Валандово 9, активни 2

• Виница 70, активни 36

• Делчево 59, активни 50 (13 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 19, активни 4

• Свети Николе 288, активни 64

• Кичево 269, активни 66

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 817 теста се преку: ИЈЗ- 196, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-148, Биотек-178, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -141, лабораторија Лаор –92, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-0, ГАК-13, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 147.819 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примен е 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 40, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 позитивни деца, 3 мајки и 3 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2 нови, вкупно хоспитализирани се 38 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 63 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 108

• Гази Баба – 102

• Аеродром – 107

• Карпош – 88

• Центар – 81

• Кисела Вода – 100

• Ѓорче Петров – 55

• Бутел – 66

• Шуто Оризари – 32

• Студеничани – 25

• Сарај – 25

• Арачиново – 15

• Илинден – 14

• Сопиште – 6

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 10

• Зелениково – 3

• Странец – 9

• Нераспределен – 1

- Реклами -