12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Катланово се одржа панихида за починатите борци во Граѓанската војна во...

Во Катланово се одржа панихида за починатите борци во Граѓанската војна во Грција

Во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН и Светскиот македонски конгрес на влезот на Катлановска бања пред споменикот на ранетите и починатите Македонци и Грци – борци на Демократската армија на Грција (ДАГ) во Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година, лекувани во болницата во Катлановска бања 1947-1948 година беше одржана панихида за починатите борци.

Пред присутните се обратија претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров и Александар Јаневски, првиот човек на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Македон“.

 

Сања Сеизова Мрмова Сител Тв

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...