21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Живот на кредит: Во Македонија дури 140.000 станови се ставени под хипотека...

Живот на кредит: Во Македонија дури 140.000 станови се ставени под хипотека !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Под хипотека во државава се 12,8 проценти од становите. Од вкупно впишани 1.095.579 хипотека има на 140.571, покажуваат податоци од Регистарот на цени и закупнини од почетокот на април до крајот на јуни годинава. На крајот на минатата година под хипотека биле 132.527 станови, а во првиот квартал годинава тој број се зголемил на 138.425.

Во вториот квартал, споредено со првиот квартал кога настапи пандемијата со Ковид-19, има намалување на купопродажбите со недвижности, односно регистрирани се 562 трансакции помалку, а кај закупите намалувањето е за 1.347.

libertas

РЕКЛАМА

 

- Реклами -