12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПратеникот на Левица, Крмов: За нас сиромав човек е сиромав човек без...

Пратеникот на Левица, Крмов: За нас сиромав човек е сиромав човек без разлика дали е Албанец Македонец или Ром.

Пратеникот од Левица Борислав Крмов на денешната собраниска седница за избор на нов владин кабинет рече дека Левица е македонска партија, но не е партија на Македонците.

Ние Левица тука во парламентот кои што сме единствената класна партија ние планираме тука на Албанците да им се обраќаме класно. Не само на Албанците туку на сите други малцинства. Значи Левица е македонска партија, ама Левица не е партија на Македонците. Сигурен сум од искуството од 91 година јас не сум забележал албанските партии да им се обраќам на Албанците класно и мислам дека тоа ќе биде една промена, едно освежување затоа што за нас сиромав човек е сиромав човек. Албанец работник, Македонец работник, Македонец земјоделец, Албанец земјоделец за нас тоа е исто. Значи ние сме македонска партија, но не партија на Македонците, рече Крмов

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...