30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Во Гостивар фрлени лимени и дрвени ковчези, дали некој починатите од корона...

Во Гостивар фрлени лимени и дрвени ковчези, дали некој починатите од корона ги погребувал според обичаите?!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

„Мизерно, па по мизерно не може да биде!“, „ Морбидно и недостоинствено“, „Без почит најпрво кон лугето кои се живи а потоа и кон оние кои починале“, се дел од коментарите на Фејсбук, каде се постирани слики од депонијата Русино, во која се фрлени и мртовечки сандуци. Во групата „Чист Гостивар! Стоп за депонија Русино! Чист воздух за Гостивар“ постојано се споделуваат слики од она што им се случува на гостиварци, каков воздух дишат и за негрижата на институциите. Но,се чини дека денешниот ден го допреа дното.

Во видеото што двајца гостиварци го снимиле се гледа мртовечкиот сандук, кој го отворија а внатре беше сместен уште еден лимен, кој се користи за заразените од Ковид-19, но и за авионски трнаспорт на починат. Сандукот е празен и не се знае дали е заразен или не.

-Институциите спијат, локалните власти спијат, јавниот обвинител спие, вели член на групата.

РЕКЛАМА

Засега не се знае дали ковчезите се од починати транспортирани од странство, или пак од Ковид-19.-Не знам зошто се фрлени таму. Морбидно е. И ние се прашуваме? Зошто не се поведе постапка, па да се види зошто е фрлен? Се знае зошто е лимен, најверојатно е ковчег од покоен од Ковид-19. Кој има пари да купи ковчег, па потоа да го фрли за да купи друг? Русино и вака и така е заразна, недостасува уште ковчези да се фрлаат. Откако се појавија фотографиите сите се прашуваме каде се покојните? Каде и како се погребани? Сите ние си ги поставуваме овие прашања цел ден. И сите ние се чудиме зошто не се покрене постапка, вели Анастасија Дуковска членка на групата.

 

Posted by Deso Mateski on Понеделник, 31 август 2020

Gepostet von Deso Mateski am Montag, 31. August 2020

Извор:Канал 77

- Реклами -