12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Гостивар фрлени лимени и дрвени ковчези, дали некој починатите од корона...

Во Гостивар фрлени лимени и дрвени ковчези, дали некој починатите од корона ги погребувал според обичаите?!!!

„Мизерно, па по мизерно не може да биде!“, „ Морбидно и недостоинствено“, „Без почит најпрво кон лугето кои се живи а потоа и кон оние кои починале“, се дел од коментарите на Фејсбук, каде се постирани слики од депонијата Русино, во која се фрлени и мртовечки сандуци. Во групата „Чист Гостивар! Стоп за депонија Русино! Чист воздух за Гостивар“ постојано се споделуваат слики од она што им се случува на гостиварци, каков воздух дишат и за негрижата на институциите. Но,се чини дека денешниот ден го допреа дното.

Во видеото што двајца гостиварци го снимиле се гледа мртовечкиот сандук, кој го отворија а внатре беше сместен уште еден лимен, кој се користи за заразените од Ковид-19, но и за авионски трнаспорт на починат. Сандукот е празен и не се знае дали е заразен или не.

-Институциите спијат, локалните власти спијат, јавниот обвинител спие, вели член на групата.

Засега не се знае дали ковчезите се од починати транспортирани од странство, или пак од Ковид-19.-Не знам зошто се фрлени таму. Морбидно е. И ние се прашуваме? Зошто не се поведе постапка, па да се види зошто е фрлен? Се знае зошто е лимен, најверојатно е ковчег од покоен од Ковид-19. Кој има пари да купи ковчег, па потоа да го фрли за да купи друг? Русино и вака и така е заразна, недостасува уште ковчези да се фрлаат. Откако се појавија фотографиите сите се прашуваме каде се покојните? Каде и како се погребани? Сите ние си ги поставуваме овие прашања цел ден. И сите ние се чудиме зошто не се покрене постапка, вели Анастасија Дуковска членка на групата.

 

Posted by Deso Mateski on Понеделник, 31 август 2020

Gepostet von Deso Mateski am Montag, 31. August 2020

Извор:Канал 77

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...