19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Ќе има потрошувачки картички за пензионерите со пензија под 15 илјади...

Заев: Ќе има потрошувачки картички за пензионерите со пензија под 15 илјади денари, невработените кои се пријавуваат во Агенцијата за вработување, самохраните родители и стечајните работници.

Во првите денови од мандатот на новата Влада ќе се донесе новиот, четврт пакет економски мерки, најави премиерот Зоран заев во првата изјава по изборот во Собрание. Заев најавува потрошувачки картички за пензионерите со пензија под 15 илјади денари, невработените кои се пријавуваат во Агенцијата за вработување, самохраните родители, стечајните работници.

„Помошта ќе биде преку домашната потрошувачка картичка, а на таков начин ќе ја поттикнеме приватната потрошувачка на најсиромашните граѓани, а преку тоа треба да ја подигнеме и економијата, рече Заев

Тој вели дека Владата има пари односно 200 милиони евра резерва затоа што позајмила со еврообрзницата и не прецизираше дали ќе има ребаланс на буџетот. Додаде дека наплатата на Данокот на додадена вредност во август годинава е поголем од истиот месец лани.

„Персоналниот данок на доход е намален за 3-4 проценти во целиот овој период, поголем е падот на данокот на добивка но ние ги одложивме аконтациите, придонесите во фондовите и во време на корона растат. Ова го кажувам за да бидеме сите оптимисти дека државата е подготвена да им се најде на граѓаните, рече Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...