23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Свет Во албанското приморско гратче Ксамил запалено грчкото знаме

Во албанското приморско гратче Ксамил запалено грчкото знаме

Translate (Eng):[gtranslate]

– Во албанското приморско гратче Ксамил синоќа е запалено грчкото знаме, јави дописничката на

Во видеозаписот објавен на социјалните мрежи а го преземаат и медиумите се гледаат три лица кои се вооружени, маскирани и облечени во војничка униформа, како го палат грчкото а го развејуваат албанското знаме.

На објавата уште пишува „Порака за Грците од југот на Албанија. Морето е наше“ (Ксамил).

РЕКЛАМА

Вандалскиот чин се случува во време на дебата околу морската граница меѓу двете земји, по најавата дека Грција се проширува во Јонско Море за 12 милји.

Полицијата почнала истрага за настанот.

- Реклами -