17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОливер Спасовски: Портеретот во премиерската галерија го имам платено со лино мој...

Оливер Спасовски: Портеретот во премиерската галерија го имам платено со лино мој пари.

Во галеријата со портрети на поранешните премиери, која се наоѓа пред влезот на кабинетот на претседателот на Владата, минатата недела е поставен најновиот, со ликот на екстехничкиот премиер Оливер Спасовски, пишува „360 степени“.

Од Владата за „360 степени“ велат дека тој самиот го нарачал и лично платил за својот портрет, а од буџетските средства биле потрошени 8 673 денари за негово врамување.

Практиката со која ликовите на поранешните премиери се овековечуваат на ѕидот пред влезот во кабинетот кој е резервиран за таа намена е воспоставена по последното реновирање на Владата, кога таа ја доби барокната обвивка.

Сите портрети, вклучувајќи го и последниот, се вертикални, освен оној на експремиерот Груевски, кој е во хоризонтална позиција.

Интересен е фактот дека, следејќи го редоследот (може да се забележи на видеото од примопредавањето на функцијата), во низата премиерски портрети недостига оној со ликот на Зоран Заев, иако тој беше на таа позиција по Емил Димитриев, а пред Оливер Спасовски.

Од Владата за „360 степени“ објаснуваат дека слика со портрет на премиерот Заев не е поставена бидејќи тој е избран за уште еден мандат од четири години, период на реализација на обврските кон граѓаните кој штотуку започнал.

Инаку, според најавите од владините партнери за укинување на т.н пржинска влада, идеја за која во предизборието даде поддршка и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, портретите на Димитриев и Спасовски ќе останат забележани во историјата и како единствени на технички претседатели на Владата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...