16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаСветД-р Тереза ​​Там oд Кнада: Кога водите љубов мора да ставите маска...

Д-р Тереза ​​Там oд Кнада: Кога водите љубов мора да ставите маска за да се заштитите од корона.

Прескокнете го бакнувањето и размислете за опцијата носење маска за време на секс за да се заштитите од зараза со корона вирус, изјави во средата главниот медицински офицер на Канада, д-р Тереза ​​Там, додавајќи дека да се биде „сингл“ останува сексуална опција со најмал ризик од пандемијата, пренесува Ројтерс.

Д-р ​​Там рече дека има малку шанси да се заразите со КОВИД-19 од сперма или вагинална течност, но сексуалната активност со нови партнери го зголемува ризикот од заразување со вирусот, особено ако имате близок контакт, како бакнување.

„Како и во другите активности за време на КОВИД-19 кои вклучуваат физичка близина, каде постојат работи што можете да ги направите за да го минимизирате ризикот од заразување и ширење на вирусот“, вели таа.

Прескокнете го бакнувањето, избегнувајте блискост лице во лице, носете маска што ги покрива устата и носот и проверувајте се себе си и вашиот партнер за симптоми пред каква било сексуална активност, рече д-р Там.

„Сексуалната активност со најмал ризик за време на КОВИД-19 не вклучува партнер“, додаде таа мислејќи на самозадоволување.

Сексуалното здравје е важен дел од целокупното здравје, рече д-р Тереза Там, па „Канаѓаните можат да најдат начини да уживаат во физичката интимност додека се грижат да не го нарушат напредокот што го направивме во борбата со КОВИД-19“.

вечер

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...