19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветИ Словенија беше во Југославија ама денес ги лансира првите сателите во...

И Словенија беше во Југославија ама денес ги лансира првите сателите во вселената, но каде сме ние?!

И Словенија беше во Југославија ама денес ги лансира првите сателите во вселената, но каде сме ние?!

Словенија конечно има сателити во Земјината орбита. Откако поради пандемијата на корона вирусот и лошите временски услови лансирањето на сателитите беше одложено неколку пати, од Француска Гвајана се лансирани првите два словенечки сателити – Nemo HD и Trisat.

Ова е историски ден за Словенија, но и за целокупната словенечка наука затоа што по прв пат од европскиот лансирен центар е лансирана европска ракета со најмногу сателити досега – вкупно 53 сателити.

Словенечкиот сателит Nemo HD треба да се смести на висина од околу 515 км од Земјата, а главната задача ќе му биде интерактивно набљудување на нашата планета благодарение на мултиспектрална камера и видеокамера со голема резолуција. Ако се помине добро, околу Земјата би требало да кружат во наредните пет години.

Наносателитот Trisat со своите пет килограми треба да кружи на висина од околу 530 км и првенствено е наменет за тестирање на издржливоста на новата вселенска електроника, а воедно ќе се надгледува загаденоста на површината на морињата, ќе се детектираат жаришта на пожари и ќе го бележи нивото на вулканска прашина во атмосферата.

Директорот на компанијата Arianespace, која го изврши лансирањето, Стефан Израел, потврди дека лансирањето на ракетата е успешно и додаде дека програмата Small Spacecraft Mission Service (SSMS) е прв чекор на растечкиот пазар за мали сателити.

(Dnevnik.hr)

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...