16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЛозарите до Заев: Грозјето ќе ти го истуриме пред куќата во Струмица

Лозарите до Заев: Грозјето ќе ти го истуриме пред куќата во Струмица

Лозарите проценуваат дека годинава родот ќе тежи околу 90 милиони килограми. Бараат помош од владата да се утврди откупната цена, во спротивно најавуваат протести и блокади….

Лозарите од најголемиот винарски регион -тивешкиот сеуште незнаат по кои цени ќе се продава грозјето затоа што владата сеуште ги нема објавено листите со цените . И годинава законот е изигран велат тие.Требало да има состанок со владата и винарските визби но до ден денеска таков закон не се одржал.

Инвестирале во лозје за да ги задржат децата во својата земја а излезе да плаќаат повеќе за да произведат грозје одколку да го продадат

Ако државата не ни помогне грозјето ќе го однесеме во Струмица и ќе го истовариме пред куќата на Заев изјавија револтираните лозари

 

Репортажа на Радио Телевизија Кавадарци

blob:https://www.facebook.com/0b25dbed-10e1-4758-ba67-d748b9dd7de2

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...