21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Да не се правиме „на Тошо“ дека грдосијата кај ТЦ Мавровка...

Шилегов: Да не се правиме „на Тошо“ дека грдосијата кај ТЦ Мавровка била легална

Translate (Eng):[gtranslate]

– Таму е легализиран објект кој беше долу во сутеренските простории. Само тоа било предмет на легализација. Не може да ги поистоветувате легализацијата што била извршена од страна на Општина Чаир во сутерен со овој објект или оваа грдосија која таму никнеше. Да не се правиме на Тошо дека тоа што било предмет на легализација за што сопственикот платил надоместок и за што Општина Чаир утврдила дека постојат услови дека е ова што е предмет на рушење. Ова е подигрување со здравиот памет на секој од нас пред се како граѓани, а потоа како луѓе што ги водиме институциите, изјави Шилегов за слободен печат.

Прашан и за другите дивоградби во Скопје, Шилегов рече дека за жал Град Скопје нема законска надлежност за постапување во случај на дивоградби. Најави дека ќе бара да се извршат законски измени за да се направи баланс. Општините да ги издаваат градежните дозволи, а надзорот над градбите во целост да го врши Градот. Вели дека тоа веќе го побарал и смета дека така некои слабости кои се јавуваат на општинско ниво ќе бидат спречени.,

Прочитајте повеќе во слободен печат

РЕКЛАМА
- Реклами -