19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЗошто не била згрижена 35 годишната ресенчанка и како е можно некој...

Зошто не била згрижена 35 годишната ресенчанка и како е можно некој пациент заболен од Ковид 19 да дојде во последна фаза од животот, а да не биде во болница?

Меѓу тројцата починати од Ковид 19 во изминатите 24 часа, се наоѓа и пацинетка од Ресен на 35 години која, според соопштението на Министерството за здравство починала во вонболнички услови.

Терминот „вонболнички улови“ подолго време за употребува од МЗ, но засега нема објаснување што точно значи тој. Дали тоа значи дека пациентката починала на улица, на скали од амбуланта, во продавница, дома или…?

Овој термин е уште една „шашма“ на МЗ кога станува збор за справувањето со Ковид 19.

Настрана терминот, останува нејасно како е можно некој пациент заболен од Ковид 19 да дојде во последна фаза од животот, а да не биде во болница?

Меѓу починатите од Ковид 19 во псоледниот извештај е и 63 годишен пациент до Дебар (за тие над 60 години веќе не навикнаа дека е нормално ако починат од вирусот поради возраста), но и 41 годишен пациент од Гостивар.

Во врска со ресенчанката, пишува порталот Независен, а делови пренесуваме и ние, но и порталот не успеал да добие објаснување зошто ресенчанката се лекувала „вонболнички“

Denesen.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...