3.6 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Јавното обвинителство ќе го гони градоначалникот Мерко за купеното возилo Ауди- А6...

Јавното обвинителство ќе го гони градоначалникот Мерко за купеното возилo Ауди- А6 вредно, над 67.000 евра !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

По иницијатива на Антикорупциската комисија, Јавното обвинителство за организиран криминал отворило предистражна постапка за набавката на Општина Струга на патнички возила во 2018 година, меѓу кои спаѓа и луксузното Ауди А6 вредно над 4 милиони денари, кое впрочем е најскапо платено возило со јавни пари во последните две и пол години. Како што велат од Обвинителството за Фокус, надлежен јавен обвинител активно постапува и „презема дејствија во насока на расветлување на случајот“. Меѓутоа, истакнуваат од таму, не можат да изнесат повеќе детали поради тајноста на предистражната постапка.

РЕКЛАМА