12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМИ ЈА УРОЧИВТЕ АЛФАТА- На Апасиев му се расипа Алфата

МИ ЈА УРОЧИВТЕ АЛФАТА- На Апасиев му се расипа Алфата

Ми ја урочивте АЛФАТА…

Некни ми се расипа баш кај пешачкиот пред „Бисер“.

И ја, пошто од коли се разбирам само да ги разликуем по боја, поштено си викнав мајстор. И додека го чекав, влегов у тоа пекарата да си купам едно ѓеврече. И си јадам така на тротоаров и си ја глеам Алфава на жена ми, така со сите четири жмигавци, кога ми идат две бабички од зградите околни:

– „Синко, ти да не си оној Апасиев од телевизија“. Еми, тој сум, мајче.

И еднава бабичка ме прашуе: – „Ќе ја опраиме ли дете државава“?

И ја и викам, скроз искрено: – „Ќе ја опраиме тетке, само прво Алфава да ја опраиме“.

p.s. Така започна уште еден прекрасен пратенички ден, пишува на Фејсбук професорот Димитар Апасиев.

МИ ЈА УРОЧИВТЕ АЛФАТА…НЕКНИ МИ СЕ РАСИПА БАШ КАЈ ПЕШАЧКИОТ ПРЕД „БИСЕР“. И ЈА, ПОШТО ОД КОЛИ СЕ РАЗБИРАМ САМО ДА ГИ…

JULKAISSUT ДИМИТАР АПАСИЕВ TORSTAINA 10. SYYSKUUTA 2020

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...