24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Верувале или не Белгиец има испеано песна за Mакедонка на Евросонг. (ВИДЕО)

Верувале или не Белгиец има испеано песна за Mакедонка на Евросонг. (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Поминаа 30 години откако Филип Лафонтен испеа песна посветена на Македонка, која и се спомнува во песната, отпеана на Изборот на песна на Евровизија. Имено, на 5-ти мај 1990-та година кога Евросонг се одржувал во Загреб, овој познат музичар ја претставувал Белгија со песната “Мојата Македонка” (Macédomienne), авторска песна која што е посветена на неговата сопруга од Македонија.

Токму на денешен ден тој го прославува својот 65 роденден и воедно одбележува јубилејни 30 години од постоењето на оваа песна, посветена на неговата македонка, песна со која своевремено освои многу срца на евровизиската публика.

РЕКЛАМА
- Реклами -