15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПо три дена од отворање на градинките пет деца и пет негувателки...

По три дена од отворање на градинките пет деца и пет негувателки заразени од КОВИД

Пет деца и пет  негувателки од битолската градинка „Коца Василевска“ се во самоизолација поради потврдено присуство на коронавирус кај една вработена. Одлуката ја донела Комисијата за заразни болести по контактите со родителите..

-Согласно нивните проценки, нема опасност за останатите групи од објектот и тие можат да продолжат со работа и примање на деца – соопшти министерството за труд и социјална политика..

Потврден е и случај во скопската градинка „Раде Јовчевски Корчагин“ се работи за вработена која во средата не била на работно место и немала контакт со прием на деца. Согласно, препораката на епидемиолозите, доколку утре не се пријават вработени со симптоми објектот може да продолжи да работи нормално од понеделник.

Во меѓувреме стигна информација дека позитивна е и една вработена во светиниколска градинка, но поради тоа што имала симптоми градинката во средата воопшто не била отворена.

Според протоколите на комисијата на заразни болести, внатрешноста на градинките мора да се дезинфекцира на секои два часа… засега нема информација за заразаено дете во првите три дена по отоврањето на градинките, но доколку се појави, тоа веднаш ќе биде изолирано.

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...