23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Сега и Бугарија бара бришење на АСНОМ -ќе се менува ли уставот

Сега и Бугарија бара бришење на АСНОМ -ќе се менува ли уставот

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако со Преспанскиот договор на барање на Грција ги тргнавме одлуките на АСНОМ од Уставот на Република Македонија, сега и Бугарија има проблеми со документите усвоени во манастирот Прохор Пчински. Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вчера изјави дека АСНОМ е еден од столбовите на „антибугарството“ во Македонија. Што всушност пишува во документите од АСНОМ?

„Еден од темелите на сегашната македонска државност е АСНОМ, партизаните и комунизмот. Ова во пракса значи дека антибугарската теза продолжува да биде столб на нивната држава. Потребна е храброст да се надмине“, вели бугарскиот европратеник и висока фигура во партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов.

За време на преговорите за името и Грција имаше проблем со одлуките на АСНОМ, па македонската страна прифати одлуките на АСНОМ во Уставот да се заменат со Прогласот на АСНОМ. Во Манифестот на АСНОМ се повикува на обединување со Македонците под Бугарија и Грција и бришење на границите. Во Преамбулата на Уставот се заменуваат зборовите „одлуките на АСНОМ“ со зборовите „Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ“. Тоа, како што тогаш кажа премиерот Зоран Заев, се прави за да се избегнат проблеми во иднина со Грција.

РЕКЛАМА

Што пишува во Прогласот на АСНОМ: Фашистичка Бугарија згина од Балканот за секојпат…

 

Во однос на актуелните македонски-бугарски односи и иницијативи, пренесуваме дел од документите на АСНОМ објавени во првиот број на Службениот весник на федералната единица Македонија во Демократска и федеративна Југославија на кој пишува „Смрт на фашизмот и слобода на народот“.

Повеќе во мкд.мк

- Реклами -