15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: Ја преминавте црвената линија по секоја цена ќе го одбранам името...

Мицкоски: Ја преминавте црвената линија по секоја цена ќе го одбранам името и делото на Гоце Делчев.

ВМРО-ДПМНЕ најави протест во вторник за поддршка на македонските историчари во „одбраната“ на апостолот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев.

– Делчев го разбираше светот како поле за културен натпревар помеѓу народите. Европската Унија, од која секој ден сме сè подалеку со мафијата на власт, почива врз идеите на солидарност, заедништво и градење на мостови. Владата преговара за Делчев, а очите на јавноста се далеку од тоа што за нашата земја е суштински важно. Нашите историчари заслужуваат поддршка, затоа што Гоце е столбот на македонизмот. Власта да има во предвид колку е важен супстратот за кој разговараат – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Протестот на ВМРО-ДПМНЕ е закажан за вторник во 18:30 часот од Министерството за правда, мостот „Гоце Делчев“ до МНР.

– Ова е протест на народот, целта е ЗА ЕУ, ЗА МАКЕДОНИЈА, ЗА ДЕЛЧЕВ. Гоце е црвената линија за нашето достоинство. Се гледаме! – се вели во објавата на Христијан Мицкоски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...