19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаРефлекција на интересирање: И после смртта вие ќе бидете оговарани и осудувани,...

Рефлекција на интересирање: И после смртта вие ќе бидете оговарани и осудувани, за недела или месец ќе бидете заборавени од сите…..

РЕФЛЕКЦИЈА НА ИНТЕРЕСИРАЊЕ
Кога ќе умреш, не грижи се за своето тело.
Вашите најблиски ќе направат сѐ што е потребно, според нивните можности.
Ќе ти ја соблечат облеката,
Ќе ве измијат,
ќе те облечат
Ќе те извадат од дома, ќе те однесат на новата адреса
Многумина ќе дојдат на вашиот погреб да ве поздрават. Некои ќе ги откажат обврските, па дури и ќе пропуштат да одат на работа, само да дојдат на вашиот погреб.
Твоите работи, она што не сакаше да го позајмиш, ќе бидат продадени, донирани или изгорени.
Вашите клучеви и алатки,
вашите книги и записи,
твоите чевли и облека…
И бидете сигурни дека светот нема да застане и да плаче за вас. Економијата ќе продолжи. На вашата работа ќе бидете заменети Некој со исти или подобри вештини ќе го заземе вашето место. Вашиот имот ќе оди кај вашите наследници.
И не се сомневајте дека нема да продолжат да ве цитираат, да ве осудуваат, да ве испрашуваат и да ве критикуваат, за малите и големите работи, што сте ги направиле во животот.
Луѓето кои те познавале само по карактер, од пред очи, ќе речат: ” Кутриот човек!”
Искрените пријатели ќе плачат неколку часа, или неколку дена, но потоа повторно ќе се смеат
Вашите миленици ќе се навикнат на новиот сопственик
Вашите фотографии ќе бидат извесно време закачени на ѕидот или ќе стојат на некој дел од мебел, во некој случај, а потоа ќе бидат оставени на дното на фиоката.
Некој друг ќе седне на вашиот кауч и ќе јаде на вашата трпеза.
Длабоката болка во вашиот дом ќе трае недела или две, можеби еден месец или два, година или две… И тогаш ќе ве стават на листата на спомени и вашата приказна ќе заврши.
Заврши меѓу народот, заврши тука, заврши на овој свет.
Но, вашата нова приказна ќе започне во вашата нова реалност… во вашиот живот после смртта.
За вашиот нов живот нема да можете да ги земете работите што сте ги имале тука, бидејќи со заминување, тие ќе ја изгубат вредноста што ја имале.
Тело и убавина…
Презиме, статус, функции и титули…
Банкарски сметки, кредити, автомобили, куќи…
Хобија, дипломи, трофеи, медали…
Посетени пријатели и места…
Сопружник и семејство…
Ќе ви треба само дух во новиот живот. А вредностите што сте ги собрале овде ќе бидат единствената среќа на која можете да сметате. Таа среќа е единственото нешто што ќе го земете и создадете сè додека сте тука, за после. Ако сте живееле живот полн со љубов кон другите и во мир со другите, сте го создале вашето духовно богатство. Анонимен.
Затоа, обидете се да живеете исполнето и да бидете среќни додека сте тука, бидејќи како што рече Фрањо Асиска: ” Од тука нема да го земете она што го поседувате. Ќе го донесете само она што сте го дале.”

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...