Груби до навивачите на Вардар – За вас нема место во новото општество

Првиот вицепремиер Артан Груби вчера им порача на навивачите на Вардар дека за нивното однесување нема место во новото општество.

Ваквата негова реакција следи откако Вардар вчера во македонското фудбалско првенство го совлада најлутиот градски ривал Шкупи, а стотина навивачи „Комити“ навиваа пред јужната трибина за време на натпреварот во Скопје.

„Говорот на омраза и денешното гневно навивање на младите среде Скопје е за секоја осуда. Такво однесување нема место во нашето ново општество, рамноправно општество за сите, со евро-атлантски вредности. На индоктринацијата на младите и етничката нетолеранција им е истечен рокот“, напиша Груби на Фејсбук по некое време откако заврши мечот.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here