16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБоки 13 е во добра здравствена состојба, но после операција можно е...

Боки 13 е во добра здравствена состојба, но после операција можно е и да оди на домашно лекување?!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, се чувствува добро после операцијата на желудникот, која му беше извршена пред околу една недела, поради прснат чир.

Ова за Фактор го потврди д-р. Љубен Арсенков, директор на Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ во Скопје, или позната како старата Градска болница.

Како што е познато, вечерта на 8 септември врз Јовановски беше извршена хируршка интервенција на желудникот, во болницата во која беше пренесен од затворот во Шутка, каде што го издржува притворот.

„Бојан Јовановски пред два дена е пренесен од Одделот за интензивна нега – на одделение, односно на Одделот за аддоменална хирургија. Тоа значи дека се подобрува неговата состојба. Неговата здравствена состојба е стабилна, а постоперативниот период се одвива нормално, во согласност со нашите очекувања, и без никакви компликации“, вели д-р. Арсенков за Фактор.

Доколку закрепнувањето на Јовановски продолжи вака како и досега, очекувањата на лекарите се дека за два до три дена може да се размислува овој пациент да биде пуштен на домашно лекување.
За тоа дали Јовановски лекувањето би го продолжил во затворското одделение во Шутка, или би требало да биде испратен дома, од болницата велат дека не би требало да се прават такви шпекулации, односно дека тоа не зависи од лекарите и врз таа одлука тие не би можеле да имаат влијание.
Не се знае дали неговата операција ќе биде олеснителна околност притворот во Шутка да му биде заменет со кужен притвор. Поради влошена здравствена состојба неговите адвокати и порано за него бараа олеснување на мерката.
Боки 13 беше пренесен во болница откако се пожалил во затворот на силни болки во желудникот, по што беше опериран, откако се утврди дека имал чир на желудникот, кој прснал.
Боки 13 јавноста го знае како првообвинет во случајот Рекет, за што доби затворска казна во времетраење од девет години.

А поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, го тужи Боки 13 за неовластено снимање, кој вчера не се појави на рочиштето токму поради неговата операција на желудникот и фактот што се уште закрепнува во болница.

Н.Н.Ф.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...