17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветСо петто оделение четири години работел како доктор !! (Видео)

Со петто оделение четири години работел како доктор !! (Видео)

Само на 23 години, др. Верагандам Теја веќе работел во 16 приватни болници, водел неколку медицински кампови и волонтирал заедно со полицијата во Бенгал и со локалните работници за време на пандемијата.

Звучи како завидна биографија за секој доктор, а особено за оној кој го напуштил училиштето во петто одделение и немал никакво медицинско образование.

Верагандам Теја од индиската држава Западен Бенгал повеќе од четири години работел како лекар пред да биде откриен и на крајот бил погоден двапати. Прво, неговата втора сопруга го пријавила во полиција за психичко и физичко малтретирање, а потоа направил грешка затоа што и дал препорака на полицијата да го откаже криминалното досие под еден од псевдонимите.

Потребно било само малку истражување, а полицијата открила мрежа на лаги пред десет години, лажни дипломи и сертификати и неколку негови псевдоними. Нивниот заклучок бил дека кариерата и скоро целиот живот на Теја, всушност, биле измислица, пренесува Oddity Central.

„Тој е многу лукав“, го опиша Теја јужниот полициски службеник. “Кога ќе се сретне со некого, дознава дали му се допаѓа таа личност и постапува соодветно. Дури и кога беше уапсен во Бангалор за мамење, тој успеа да го заштити својот идентитетот на доктор”.

Во 2016 година, кратко по почетокот на неговата медицинска кариера, полицијата го фатила како се претставува како службеник на ИПС, а тој исто така користел службени возила за кои тврдел дека му припаѓаат зашто е син на висок офицер на ИПС, но во тој случај успеал да се ослободи од обвинение. Оттогаш работел како доктор во неколку реномирани специјални болници и со оглед на тоа што ги имал основните медицински вештини, кои ги научил за време на стажирањето, никој не се посомневал во него.

Се покажа дека неговите достигнувања не биле ни приближно толку импресивни како што сугерира неговата биографија. Го напуштил училиштето во петто одделение и побегнал од дома во 2005 година и патувал во различни поголеми градови, продавајќи шишиња вода и грицки во возовите. Така, тој се сретнал со д-р Пурушотам Реди, кој му обезбедил работа.

Тогаш дознал за социјалните и финансиските придобивки од медицинската професија и решил да ги доживее од прва рака. Д-р Реди, кој му понудил засолниште и финансиска поддршка на Теја откако слушнал дека е сираче, му помогнал да добие возачка дозвола и документ за гласање на неговата адреса, како и други важни документи.

Амбициозниот тинејџер подоцна го позајмил презимето на лекарот и работел на добивање на секакви лажни сертификати и дипломи за да ја зајакне својата измама. Тој ги искористил сертификатите што ги фалсификувал за стажирање во болницата, каде ги научил основните медицински вештини што подоцна ги искористил за да се избегне сомневање.

По стажирањето отишол во Бангалор, каде работел некое време како окружен медицински офицер. Потоа се преселил во Хајдерабад, каде работел како лекар во неколку болници.

Да не биле поплаките на неговата сопруга, која ја започнала истрагата, како и неговите дрски препораки до полицијата да ги поништи кривичните досиеја на една од неговите многубројни псевдоними, Теја веројатно сè уште ќе работеше како лекар.

Истражителите откриле дека Теја, иако некои документи тврдат дека има само 23 години, всушност е многу постар. Во нивниот извештај се споменува и дека за време на неговата четиригодишна медицинска кариера, тој лекувал голем број пациенти, вклучувајќи ги и оние со коронавирус.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...