21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Апасиев денес ги видов кривичните пријави против мене, за вакви чкрабаници петки...

Апасиев денес ги видов кривичните пријави против мене, за вакви чкрабаници петки им пишувам на студентите.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост”.

Тој по давање на исказот во ОЈО, во изјава за медиумите рече дека пријавители се Мерсиха Смаиловиќ, Тања Милевска и Хелсиншкиот комитет за човекови права, но и едно известување за сторено кривично дело од страна на МВР, кое, како што рече Апасиев, се однесува на два фејсбук статуса и една твитер објава.

„Симптоматично е што поканата ми беше доставена по полиција, наместо преку нормални канали на комуникација. Ова го сфаќам како форма на политички притисок врз мене бидејќи сега Левица станува фактор на политичката сцена. Пријавители се Мерсиха Смаиловиќ, Тања Милевска и Хелсиншкиот комитет за човекови права и едно известување за сторено наводно кривично дело од страна на МВР, се однесува на два фејсбук статуса и еден твитер статус“, рече Апасиев. Но да бидам искрен за вакви чкрабаници како овие од Хелснишки комитет јас им пишувам петки на студентите напиша Апасиев на Твитер !!!

РЕКЛАМА
- Реклами -