13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаПроф.Ѓоргиев: Да бидам искрен архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и...

Проф.Ѓоргиев: Да бидам искрен архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Во гостување во Тема на денот во Дневникот на Сител професорот д-р Драги Ѓоргиев вели дека архивската документација постои и дека таа може да се толкува со различни пристапи.

– Архивска документација и за организацијата и за Гоце Делчев постои, и таа архивска документација може да се толкува со различни пристапи. Јас морам да бидам искрен и да кажам да постојат архивски документи во кои Гоце Делчев се декларира како Бугарин и тоа не е тајна ниту за нивната историографија ниту за нашата историографија. Меѓутоа постојат исто така документи во кои Гоце Делчев зборува за македонци зборува за македонки зборува за македонски народ зборува за Македонија како држава како автономна област како во некое идно време станала независна држава и од тој аспект ние исто така можеме да си го земеме Гоце Делчев како наш припадник Македонец и тоа архивските документи го дозволуваат. – изјави Ѓоргиев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...