12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветУмира и последната надеж: Волонтерите добиле нескани последици од Руската вакцина

Умира и последната надеж: Волонтерите добиле нескани последици од Руската вакцина

Еден од седумте волонтери кои ја примиле руската вакцина против корона вирус имале нус појави, соопштило руското Министерство за здравство.

Повеќе од 300 доброволци кои учествувале во три фазното испитување на вакцината, 14 отсто се пожалиле на здравствени проблеми откако ја примиле вакцината, „Спутник V“.

Помеѓу симпомите кои ги истакнале откако им била вбризгана руската вакцина против Ковид 19 се биле болки во мускулите, исцрпеност и висока температура.

„Ова се очекувате споредни ефекти и обично исчезнуваат за еден ден, максимално ден ипол“, изјавил министерот за здравство Микали Мурашко.

„Спутник V“, е прва светска вакцина против корона вирусот и претставена е уште на 11 август.

Русија објавила дека ќе повика волонтери да ја примат оваа вакцина, а првите веќе ја примиле минатата недела, пренесува „Русија тудеј“.

На доброволците им е овозможено да ја инсталираат аликацијата преку која ќе можат да пријават здравствени тегоби по примањето на вакцината.

Преземено од: https://mondo.rs/

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...