13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарија заби нож во грб - Бара од Европа поддршка да ги...

Бугарија заби нож во грб – Бара од Европа поддршка да ги избрише македонскиот јазик, народ, идентитет и нација

Бугарија испратила објаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите на Македонија со Унијата, со долги историски образложенија на шест страници за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија.

Бугарија од членките на ЕУ бара поддршка за својата позиција во однос на македонскиот идентитет и јазик, нагласувајќи дека земјите-кандидати не треба да внесуваат отворени спорови во ЕУ. Згора, Софија смета дека несогласувањата со Скопје претставуваат нерешен конфликт кој „при зачленувањето на Македонија би можел негативно да влијае врз носењето одлуки во ЕУ“.

Во меморандумот се наведува како Бугарија смета оти македонскиот јазик е регионален дијалект на бугарскиот, како и дека формирањето на македонската нација е проект на Белград за поткопување на бугарскиот идентитет.

Засега нема реакција од Македонското министерство за надворешни работи за документот, како ниту од институциите на ЕУ.

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања треба да се сретне месецов, при што Гоце Делчев останува клучното спорно прашање, според претходните најави. Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов пред неколку дена изјави дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Македонија со ЕУ, доколку мешовитата комисија не постигне согласност за отворените историски прашања.

Се очекува наскоро да биде објавена преговарачката рамка на ЕУ со Македонија, а меѓувладината конференција за почеток на пристапните преговори да се случи до крајот на годинава.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...