19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветЛукашенко го забрани бело-црвеното знаме, ама Белорусите се снаодлив народ.

Лукашенко го забрани бело-црвеното знаме, ама Белорусите се снаодлив народ.

Белоруското знаме со бело-црвена боја беше за првпат претставено во 1918 година, а кратко потоа беше употребувано во 90-тите години од минатиот век, но сега токму ова знаме претставува симбол на демонстрациите против Александар Лукашенко.

Знамето можеше да се види во текот на протестите во август, по претседателските избори, на кои, според официјалните податоци, убедливо победата ја однел Александар Лукашенко, но опозицијата тврди дека резултатите се лажирани.

Инаку, официјалното знаме на Белорусија има зелено-црвено боја, а администрацијата на Лукашенко забранила користење на другото, што довело до бунт кај белорускиот народ.

Така, жителите на Белорусија на своите тераси почнале да пружаат брусхалтери, гаќи и маички во црвено-бела боја.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...