17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе се реконструира и патниот правец Струга-Ќафасан

Ќе се реконструира и патниот правец Струга-Ќафасан

Новиот министер за транспорт и врски Благоја Бочварски, денеска најави доизградба на автопатот Охрид-Кичево, како и изградба и реконструкција на неколку патни правци.

Продолжуваме интензивно на автопатот Охрид-Кичево, кој е приоритет на владата и забрзано ќе биде реализиран, рече Бочварски.

Тој најави и целосна реконструкција на патниот правец Струга-Ќафасан, како и постапка за проширување на автопатот Тетово-Гостивар. Истовремено се врши проектирање на изградба на нов автопат Кичево-Гостивар, со што ќе се создаде модерна врска во западниот регион.

Во однос на дивоградбите, министерот Бочварски истакна дека не е дозволена узурпација на простоерот за лични интереси и најави дека таквата пракса повеќе нема да се толерира.

-Јавниот простор ќе може да се користи само на начин пропишан со закон. Новиот закон за легализација на дивоградбите предвидува поголеми пенали, плаќање за 50% повисока цена за комуналии за дивоградба, што треба да ги одврати граѓаните да градат дивоградби. Ќе анимираме и мотивираме инспектори за борба со дивоградбите, а ќе направиме и сериозни законски измени со сериозни казни, рече министерот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...