30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија 40 илјади деца ќе следат настава преку телевизор: Објавена платформата за онлајн...

40 илјади деца ќе следат настава преку телевизор: Објавена платформата за онлајн настава!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Заев и министерката Царовска објаснувајќи ја платформата за онлајн настава. Учениците преку компјутер или телефон ќе можат да ја гледаат училницата и наставникот и ќе можат да ги користат сите аудио материјали и видеа поставени на платформата. Ќе има брзи квизови, тестови и други иновативни содржини.

Царовска изрази убеденост дека ќе обезбеди добра рамнотежа меѓу понудата на добро образование и заштитата на јавното здравје.

Обуките за употреба на првото ниво на онлајн настава вклучува 30 тренери. Во второто ниво се 1600 наставници назначени за училишни тренери и тие ќе треба да ги обучуваат сите наставници на индивидуално училишно ниво. Инаку националната платформа за онлајн настава ја создаде МОН заедно со факултетот за информатичко инженерство и компјутерска технологија.

РЕКЛАМА

- Реклами -