29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Османи за бугарските барања - Цврсто ќе ги бранам националните и државните...

Османи за бугарските барања – Цврсто ќе ги бранам националните и државните интереси

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека имаат стратегија и знаат што прават, одговарајќи на новинарско прашање за бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со кој Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ. Османи, на прес-конференцијата на која ја претстави мисијата на неговото министерство во наредните четири години, рече дека цврсто ќе ги брани националните и државните интереси.

„Имаме стратегија, знаеме што правиме. Ги имаме црвените линии на бранење на нашите национални и државни интереси и цврсто стојам на бранење на тие интереси. Бидете убедени како паметно сме стигнале до одлука за почеток на преговорите така и ќе ги почнеме преговорите“, изјави Османи.

За бугарскиот меморандум, тој рече дека отстапува од Договорот за добрососедство.

РЕКЛАМА

„Можам да изразам жалење, бидејќи отстапува од принципите на кои се заснова Договорот за добрососедство со Бугарија, чија цел беше токму тоа, да се создадат рамка и инструменти за да се надминат разликите кои што постојат меѓу двете земји, за одвојување на политичките од историските прашања. Не треба да се стави приоритет на едно врз друго, но додека се испреплетени, не може да има успех во ниту една од двете траектории“, вели Османи.

- Реклами -