17.9 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Пендаровски го посети 9 годишниот Теодор виртуозот на Гајда добитник на највисоката...

Пендаровски го посети 9 годишниот Теодор виртуозот на Гајда добитник на највисоката награда

Translate (Eng):[gtranslate]

„Сечиј успех мора да се почитува и да се истакне. Но, кога само со наполнети 9 години некој поседува огромен талент, во тој случај неопходно е тој дар и соодветно да се вреднува“, потенцираше претседателот Пендаровски слушајќи ја изведбата на гајда на младиот битолчанец Теодор Грујоски.

Теодор на годинешниот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски”, во конкуренција од над 50 натпреварувачи на различна возраст, ја доби највисоката награда, гајдата на Пеце Атанасовски.

Љубовта кон музиката, како што вели тој, ја наследил од неговиот дедо, а потоа и од татко му. Посетува нижо музичко училиште, а покрај на гајда Теодор свири и на пијано, кавал, тамбура и на хармоника.

РЕКЛАМА

Тв Тера

Оваа посета беше дел од реализацијата на проектот „Лице в лице со претседателот“.

 

blob:https://www.facebook.com/986f48dd-6bfe-4e89-a766-fe693d56cd83

- Реклами -