16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБектеши контра Заев: Ќе има субвенции за вработувања и двојазичност во приватниот...

Бектеши контра Заев: Ќе има субвенции за вработувања и двојазичност во приватниот и државниот сектор

„Владата ќе го повика, охрабри и ќе соработува со бизнис секторот т.е домашните и странски компании да ги поддржат добрите меѓуетнички односи и вредностите на толеранција,

„Владата ќе го повика, охрабри и ќе соработува со бизнис секторот т.е домашните и странски компании да ги поддржат добрите меѓуетнички односи и вредностите на толеранција, застапеноста и меѓусебна доверба и во нивните работни средини, за да се искористи целокупниот човечки потенцијал со кој располага нашата земја“.

Вака гласи делот од владината програма за еднакво општество, страница 39, параграф 3, во кој министрите на ДУИ гледаат определба на Владата да субвенционира вработувања во приватниот сектор по етнички клуч, иако во него се говори само за „повикување, охрабтување и соработка“, но нема збор за трошење на државни пари за постигнување на целта.

Сепак, министерот за економија Бектеши и денеска уверува дека субвенционирањето е предвидено, а сите политичари што се против ги подучи да го прочитаат токму цитираниот став..

Веднаш по промовирањето на идејата, со ставови дека владата ќе ги субвенционира сите вработувања, без разлика на етничката припадност, излегоа премиерот Заев и вицепремиерот Битиќи. Но, и покрај тоа што нема јасен консензус околу тоа што предвидува владината програма, Бектеши вели дека тие веќе подготвуваат мерки кои би стапиле на сила веќе следната година.

И додека се уште е актуелна темата за оправданоста за поттикнување етнички вработувања со државни пари во приватниот сектор, лидерот на Беса, Биљал Касами во синоќешно интервју излезе со нова идеја за двојазичност во приватните фирми, бидејќи дел од младите Албанци не зборувале добро македонски јазик.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...