17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКомисијата за заразни болести не донесе одлука за целодневна настава на децата

Комисијата за заразни болести не донесе одлука за целодневна настава на децата

Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок не донесе одлука да се препорача целодневна настава за децата кои со физичко присуство треба да тргнат на училиште на 1 октомври. Според информации на Сител членовите на Комисијата побарале точни податоци од МОН колку деца во еден клас би користеле дневен престој за да можат да изготват соодветни протоколи.

Првично Комисјата не препорача да има целодневна настава, но овој проблем се отвори по реакцијата на голем број родители за тоа кој ќе се грижи за децата кога и двајцата родители се на работа, а часовите ќе им траат од 2 до 4 саати и ќе мора најдоцна до пладне некој да го земе детето од училиште.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...