12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаБислимовски: Не знам што се буните за покачувањето на струјата, Голф 5-ка...

Бислимовски: Не знам што се буните за покачувањето на струјата, Голф 5-ка и во Македонија и во Германија има иста цена, а струјата таму е многу повисока од овде !!!

Голфот има иста цена и во Германија и во Македонија, а скоро сите имаме автомобили, а од друга страна цената на електричната енергија во Германија е многу повисока, додека ние после Косово и Србија имаме најниска цена на електричната енергија во Европа, истакна претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски, за ТВ Клан.

Тој појасни дека просечната цена на струјата од 2006 до 2020 година е за 85% порасната, но истовремено е порасната просечната плата во државата.

Според анализите на РКЕ просечната сметка за струја за домаќинствата е 2008 денари месечно. Споредена просечната сметка со платата бележи намалување, во минатото сметката зафаќала 9.08% од плата, па има тренд на намалуавње на 8,49%, па на 7,37%, рече Бислимовски.

Претпоставуваме дека поскапувањетона струјата ќе предизвика револт, рече Бислимовски, и ги повика претставниците на граѓанските организации, што протестираат на разговори да им се помогне на тие категории на кои им е потребна помош.

Протестите на граѓаните се легитимни и сакаме да им помогнеме, рече Бислимовски, додавајќи дека протестите на ВМРО-ДПМНЕ, кои започнаа месец и пол по одлуката се политички театар.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...