17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Ние си го имаме Делчево а бугарите градот Гоце Делчев а...

Заев: Ние си го имаме Делчево а бугарите градот Гоце Делчев а споменици насекаде тоа треба да не зближува

Гоце Делчев е македонски револуционер, но факт е дека Бугарите го сметаат за бугарски револуционер, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата со евроамбасадорот Гир, Заев потсети дека ние го имаме Делчево град кој го носи името на револуционерот, Бугарите го имаат градот Гоце Делчев, а негови споменици има насекаде.

„Заедно се поклонивме со премиерот Бојко Борисов и на споменикот на Делчев во Благоеврград и на гробот на Гоце Делчев во Скопје”, рече заев.

Според него, низ историските личности треба да се гледаме на можноста за зближување.

„Ако ги избегнуваме историските моменти, ги ставаме под тепих и не разговаравме за нив, тоа не е добра европска иднина на Западниот Балкан. Затоа имаме договор да ги решиме овие прашања”, додаде Заев.

Тој најави дека за прашањето за Гоце Делчев ќе разговара на средбата со Борисов која очекува да се случи пред 10 ноември во Софија, однеосно непосредно пред самитот на берлинскиот процес со кој коретседаваат Бугарија и Македонија и којшто треба да се одржи во Софија. Тоа, според Заев, би била негова прва официјална посета

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...