23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Николоски: Заев ме тужи за клевета , а не дојде на суд.

Николоски: Заев ме тужи за клевета , а не дојде на суд.

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, додавајќи дека во демократскиот свет не е видено премиер да тужи за клевета потпретседател на најголемата опозициска партија.

Причина е негова изјава дадена на крајот на август 2019 година кога изјави дека има сознанија дека е рекетиран бизнисмен, но дека во јавноста се тврди дека има повеќе, а на врвот на таа пирамида стојат Зоран Заев и СДСМ.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека изјавата не била демантирана, а семејството Заеви биле опседнати со него бидејќи претходно за клевета бил тужен и од Вице Заев.

РЕКЛАМА

„Она што исто така е забележително и во претходниот и во овој случај е дека како што не се појави Вице Заев на рочиштето на кое ме тужеше за клевета, на ист начин денес Зоран Заев не се појави на рочиштето на коешто ме тужи за клевета. Напротив, избра да испрати адвокат од најскапата адвокатска канцеларија во Македонија, а јас еве повторно решавам да се бранам сам затоа што веројатно онаму каде што е вистината нема потреба од адвокати, а онаму каде што не е вистината има потреба од скапи адвокати“, изјави Николоски и додаде дека се надева оти во овој судски процес ќе ја докаже вистинитоста на неговата изјава.

- Реклами -