30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против Рангелова, за сега обвинети се...

Обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против Рангелова, за сега обвинети се само Никола Груевски, Миле Јанакиески, Александар Трајковски.

Translate (Eng):[gtranslate]

Обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението за тројца обвинети во случајот „шлаканиците во Центар“.

Од обвинението се ослободени некогашната советничка во општина Центар за време на насилствата во 2013, Даниела Рангелова, Борче Богдановски и Милан Андоновски.

Но, обвинети во предметот остануваат Никола Груевски, Миле Јанакиески, Александар Трајковски и уште неколкумина кои одговараат за насилство. Од 14 обвинети сега 11-мина се товарат.

РЕКЛАМА

Тие се товарат за поттикнување и организирање насилни протести пред просториите на Општината кои биле организирани дека наводно се против запирање на изградба на црквата „Свети Констатин и Елена“ на улица „Македонија“, а всушност причината била да се спречи седница на Советот на Општина Центар на која требало да се променат деталните урбанистички планови.

Судењето е се уште во тек.

- Реклами -