16 C
Ohrid
четврток, октомври 29, 2020
Почетна Македонија Владата со писмен допис побара да се урне Порта Македонија, и за...

Владата со писмен допис побара да се урне Порта Македонија, и за споменикот на Мајка Тереза.

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата со писмен допис побара од општина Центар да се избришат маркичките за Порта Македонија и за споменикот на Мајка Тереза.

Од општината за Алсат велат сега треба да имаат состанок со Министерство за култура каде ќе се дефинираат следните чекори. Од Ценатар се категорични дека евенталното отстранување на било кој споменик во централното градско подрачје е во надележност на инвеститорот што во случајот е Владата.

На почетокот на оваа година Владата донесе одлука споменикот на Мајка Тереза наместо да се урива да се пренамени, но со испратениот допис најавуваат дека сега се предомислиле. За проектот Скопје 2014 беше формирана работна група уште во 2017 година која покрај барањето за уривање на овие два споменици, бараше и бришење на т.н. Шпански скали, а спомениците од Полоштад Македонија да бидат дислоцирани.

РЕКЛАМА

Образложението на работната група беше дека во сите случаи се работи за тешко прекршување на законите што ја уредуваат материјата на подигање на споменици, законите за буџет како и на јавните набавки.

- Реклами -