16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДоколку кажете на некој дека крадеме дрва со моторните пили ќе ви...

Доколку кажете на некој дека крадеме дрва со моторните пили ќе ви ги исечеме и главите: Мештаните на селото Степаница биле измачувани од дрвокрадците, но сега жртва беше полицијата !!

Новинарот Фуркан Салиу го посети Село Степанци, каде што вчера беа нападнати полицајци од дрвокрадци.

Вчерашниот настан е само кулминација, селаните со години имаат проблеми со дрвокрадците, пишува Салиу во својата Фејсбук објава.

-„Ми влезе дома и ми побара вода, морав да му дадам… Се плашиме од нив. Еднашка се обидовме да ги снимиме, не бркаа со моторни пили, колата ни ја оштетија„ – раскажува еден од селаните.„Ми ги исекоа дрвјата од двор, пробавме да ги спречиме, ни се заканија дека ќе ни ја исечат главата со моторна пила„Едниот од селаните бил по храбар, па пробал да ги исплаши со неколку истрели во воздух… Не само што не ги уплашил, туку му влегле дома и му се заканиле.Дрвокрадците се од Прилеп, скоро сите од околните села ги знаат, ама ништо не им можат. Селаните велат дека имало политички договор, они да гласаат за партијата која што беше на власт, а за возврат, тие им дозволуваат да ја сечат шумата.Последните две години, откако се смени власта, поретко доаѓале, но во последниве месеци, веројатно е постигнат „договор„ па дивата сеча продолжила, пишува Салиу.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...