22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа само три години илјадници џамии се уништени и оштетени во Кина.

За само три години илјадници џамии се уништени и оштетени во Кина.

Илјадници џамии се уништени и оштетени за само три години во кинеската северозападна провинција Синџијанг, а сега има помалку од кога било, според „Гардијан“.

Ова се податоци од извештајот за кинеската репресија врз муслиманското малцинство на Австралискиот институт за стратешка политика(СПИ). Податоците се добиени преку сателитски слики и теренски извештаи.

Кинеските власти тврдат дека во оваа област има повеќе од 24.000 џамии и дека властите ги чуваат. Но, според извештајот на СПИ, остануваат нешто повеќе од 15.000, кои не биле уништени или оштетени.

„Ова е најмала бројка од културната револуција, кога имаше помалку од 3.000 џамии“, се вели во извештајот. Две третини од џамиите се оштетени, а околу 50 проценти од заштитените културни наследства се уништени или оштетени. Меѓу нив е и Ордам Мазар, древен објект за аџилак од 10 век, кој е целосно уништен.

Се проценува дека од 2017 година, 30 проценти од џамиите се уништени додека други 30 проценти се оштетени на некој начин. На некои им биле извадени минарињата, некои биле напуштени, додека други се претворени во паркинзи или користени за земјоделски цели.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...