30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Д-р Пановски: Мене ме плашат зимските слави, како Св Никола, Митровден и.т.н.

Д-р Пановски: Мене ме плашат зимските слави, како Св Никола, Митровден и.т.н.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во гостувањето во емисијата „Стадион“ на Канал 77, микробиологот Никола Пановски рече дека погрешно беше што сметавме дека вирусот брзо ќе го снема и со наставата требаше да се подготвуваме порано. Според него, учениците секако се надвор и се групираат, а тоа е поголема опасност отколку присуството,Познатиот микробиолог во „Стадион“ прогнозира, како шtо рече, експлозија на вирусот во претстојниот период на постудените денови.
-Кога ќе се затовриме внатре, ќе биде експлозија на вирусот. За да тоа не биде експлозивно, треба едукација, за жал, кај нас зависи од тоа кој ја кажува, од која провинеенција, треба сите заедно од сите партии, лидерите заедно со докторите да излезат и да потпишат една декларација да не ни се случи она штои ни се случуваше во мај, дека славите или верските обреди ние не можиме да ги спречиме. Сега е многу ваќно да се каже дека тие работи не смеат да се прават, а ги има многу повеќе зимно време, ќе направат експлозија и втора работа се младите луѓе, тинејџерите, кои сега
се уште послободни, кои сега се собираат надвор и има ширење на заразата.

Пишува ММС.МК

РЕКЛАМА
- Реклами -