21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Зголемен е бројот на кражби во каналот Студенчишта во Охрид

Зголемен е бројот на кражби во каналот Студенчишта во Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

Се поголемиот број закотвени пловила во каналот Студенчишта ги зголеми и апетитите на крадците. Се почесто во последно време се случуваат кражби врз пловилата. Се крадат мотори и други вредни делови. Крадците се почесто оперираат самостојно и во група во доцните вечерни часови.

Но освен што се поголемиот број пловила го зголемува ризикот од кражби, истовремено во голема мера го загадува каналот кој не смее да претставува марина и притоа да го загрозува животот на флората и фауната.

Инаку досега неколкупати се начна темата за изградба на соодветна марина во Охрид која ќе нуди безбедност на пловилата и пред се ќе биде еколошки поддржана но сите проекти и идејни решенија беа безуспешни. Екологистите апелираат што поскоро да се најде соодветна локација за да се намали притисокот врз каналот но и да се контролира загадувањето врз езерото.
24 vesti

РЕКЛАМА
- Реклами -