19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаУште една воспитувачка од градинкaта во Битола е позитивна на КОВИД-19

Уште една воспитувачка од градинкaта во Битола е позитивна на КОВИД-19

Уште една воспитувачка од градинкaта „Коца Василева“ во Битола е позитивна на КОВИД-19, но овој случај не се поврзува со претходно заболена колешка од оваа градинка, потврдија од градинката за Телма.

Таа се заразила надвор од работното место, од незјниот сопруг.

Откако тој ги имал првите симтоми вопитувачката од четвртокот не одела на работа и самоизолирала. Тестирањето во саботата потврдило дека и таа и сопругот се позитивни на коронавирусот.

Во консултација со епидемиолозите од Центарот за јавно здравје во Битола, одлучено е во домашна изолација да одат  и 13 деца од нејзината група. Засега никој друг од  вработените во градинката „Коца Василева“ не е во изолација поради заболената воспитувачка.

Ова е втора воспитувачка од оваа градинка која е позитивна на вирусот. Претходно само три дена откако градинките ги отворија вратите, вирусот беше утврден кај  негувателка која во изолација испрати три колешки и 5 деца, кои веќе  се вратија во градинката.

Тв Телма

Емилија Мисирлиевски

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...