19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаИсторичарот , Ѓорѓија Сајкоски, е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Историчарот , Ѓорѓија Сајкоски, е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Историчарот и сегашен пратеник во Собранието, Ѓорѓија Сајкоски, е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, избран по предлог на претседателот на партијата, Христијан Мицкоски. Сајкоски, роден во Кичево, во својот роден град беше претседател на општинскиот Совет од 2009 до 2013 година, бил заменик-министер за локална самоуправа и директор на јавното претпријатие „Студенчица“. Во последниве десет години тој е претседател на општинскиот комитете на партијата во Кичево.

Откако го предложи Сајковски за новата функција, испразнета со оставката на Игор Јанушев, Мицкоски на Фејсбук му го честита изборот со зборовите: „Сајко, нека е со успех позицијата, нѐ чека многу работа и заеднички битки. Сѐ до конечна победа над мафијата!“

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...