17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветХОРОР ВО ХРВАТСКА БОЛНИЦА: ПАЦИЕНТ ПОЧИНАЛ БИДЕЈЌИ СЕСТРИТЕ МУ ВБРИЗГАЛЕ СРЕДСТВО ЗА...

ХОРОР ВО ХРВАТСКА БОЛНИЦА: ПАЦИЕНТ ПОЧИНАЛ БИДЕЈЌИ СЕСТРИТЕ МУ ВБРИЗГАЛЕ СРЕДСТВО ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЈА.

Сè уште не е целосно јасно како починал 62-годишен пациент во болница во Чаковец, Хрватска, но судејќи според последните информации, тоа е неверојатна грешка.Прво, од болницата дојде информација дека му е инјектирана погрешна супстанција за време на рутинска постапка за хемодијализа.

Потоа, директорот на болницата во округот Чаковец, д-р Томислав Новинчак, рече дека медицинското средство му било дадено на пациентот интравенски наместо локално, но тој не кажа за какво средство станува збор.Сепак, изјавата на Претседателот на Управниот одбор на болницата во Чаковец и на раководителот на здравствениот институт на округот Меѓумурје, д-р Соња Тошиќ Грлаш, фрла ново светло на целиот случај.

Таа потврди дека на 62-годишен пациент по грешка му било вбризгано средство за дезинфекција, односно медицинска хемикалија за дезинфикување.

На прашањето како е можно да се случила таква грешка, Тошиќ Грлаш рече дека средството за дезинфекција во болниците е вообичаено средство за инвалидските колички на медицинските сестри.

„Можна е грешка и, за жал, се случи“, вели таа.

– Постапката за хемодијализа е исклучително сложена и медицинскиот апарат се применува локално, а на тој пациент му беше дадена интравенски. Затоа, тој медицински апарат не беше дозволен да се дава во вена. Тоа се случи вчера попладне, а пациентот синоќа почина. Го примивме неговото семејство веднаш наутро, тука беа неговите два сина. Им ја објаснивме постапката. Семејството е во шок како и ние. Тие плачеа, ние плачевме – рече д-р Новинсчак.

Тој наведува дека за обдукцијата ќе биде потребно време, а особено за токсиколошкиот наод затоа што тие го испратиле во Загреб.

Министерот Вили Берош рече дека како погрешила медицинската сестра.

– Зборував со директорот на болницата, тој ми рече дека дошло до неочекувана грешка што заврши трагично. Преземен е внатрешен надзор во болницата, а Министерството ќе испрати и здравствен преглед за да утврди што се случило и како се случила грешката – рече министерот Берош.

 

– Овде не станува збор за лекарска грешка, рече Берош.

 

Семејството на починатиот 62-годишник поднесе кривична пријава против болницата, а полицијата веќе започна кривична истрага.

 

Медицинската сестра која веројатно направила грешка сега е на боледување.

 

– Сè е професионално обработено и транспарентно. Болницата се грижи за пациентот пред сè. Колку што знам, медицинската сестра е на боледување, што е разбирливо. Тоа е голема трагедија – рече Тошиќ Грлач.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...